W artykule: Problem praw do domeny w przypadku domen biznesowych. Domena internetowa a znak towarowy. Zastrzeżenie nazwy firmy, czy chroni to domenę? Czy da się odzyskać domenę, która jest nazwą twojej firmy?

Domena internetowa a znak towarowy. Kto jest właścicielem domeny?

Nie wyobrażam sobie prowadzenia biznesu w dzisiejszych czasach bez strony internetowej firmy. A jak strona internetowa to domena! Najczęściej domena odpowiada nazwie firmy, więc warto poznać relację między domeną internetową a znakiem towarowym. Jakie prawa przysługują przed rejestracją domeny, a jakie po jej rejestracji?

Kto jest właścicielem domeny? Nikt. Według prawa, własność dotyczy tylko rzeczy materialnych. Domena nie ma charakteru materialnego, więc nie ma ona właściciela. Co to oznacza? Jeżeli rejestrujemy domenę, stajemy się jedynie jej dysponentami, czyli w trakcie jej opłacania możesz jedynie dysponować domeną. W rzeczywistości nie jest to zbyt istotna kwestia dla większości z użytkowników. Jako dysponentowi domeny przysługują ci różne prawa, które szczegółowo wymienione są w Twojej umowie z rejestratorem domeny.

Co ciekawe popularni rejestratorzy domen są jedynie pośrednikami. Rzeczywistym dyspozytorem domen z rozszerzeniem .pl jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK).

Naruszenie związane z domenami mają swoje nazwy

Cybersquatting jest to rejestrowanie domen internetowych, które zawierają nazwy obcych firm, znaków towarowych, nazwy produktów. Taka osoba liczy, że właściwa firma będzie zainteresowania odkupieniem od niego domeny zawierającej nazwę ich firmy. Po prostu liczy na zysk.

Typosquatting jest to rejestrowanie domen z literówkami lub nazwami bardzo podobnymi do innych często popularniejszych domen. np. gogle.pl, mcdonald.pl. Tutaj częściej motywacją rejestrującego jest wprowadzenie innych osób w błąd. Ale nie tylko, tutaj także osoba rejestrująca może liczyć na to, że np. McDonalds będzie chciał odkupić od niego taką domenę, aby klienci, którzy zapominają o „S” w nazwie, pomimo tego trafili na odpowiednią stronę.

Sprawdź też: Uchwała o powołaniu prokurenta

Jak się chronić przed tymi naruszeniami? Domena internetowa a znak towarowy

Pierwsze rozwiązanie problemu, które przychodzi większości do głowy jest bardzo mało efektywne. Ale czy skuteczne? Pierwszym z rozwiązań jest rejestrowanie kilka domen. Wersję z polskimi znakami i taką bez takich znaków. Wersję z literówką oraz wersję z różnymi rozszerzeniami (np. pl, com, eu) Jaka są wady takiego rozwiązania?

  • koszty
  • małe szanse na zarejestrowanie każdego wariantu

Skuteczniejszym sposobem wydaje się zarejestrowanie znaku towarowego – nazwy twojej firmy. Pamiętaj, że sama w sobie nazwa twojej firmy nie jest tak samo chroniona jak zarejestrowany znak towarowy. Niestety nie każdą domenę internetową da się zarejestrować jako znak towarowy.

Rejestracja znaku towarowego jest rygorystycznym procesem. Żeby uzyskać ochronę znaku towarowego należy spełnić wiele kryteriów, między innymi:

  • znak towarowy nie może być podobny, a tym bardziej identyczny do znaku już zarejestrowanego
  • nie może być zbyt ogólny. Organ nie zarejestruje znaku towarowego takie jak: samochody, warzywa
  • nie może naruszać dobrych obyczajów, nie może być obraźliwy

Sprawdź też: Zawieszenie działalności gospodarczej

Jak odzyskać domenę?

Jeżeli nie zdążyłeś zapłacić opłaty abonamentowej na czas, a w między czasie inna osoba zarejestrowała Twoją domenę to nie panikuj. Padłeś ofiarą cybersquattingu lub typosquattingu są na to sposoby.

Jeżeli masz zarejestrowany znak towarowy, pierwszy posługiwałeś się daną domeną to możesz wystąpić do Sądu o ochronę twojego znaku towarowego. Oprócz „klasycznego Sądu” rozwiązaniem może być wystąpienie do Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych. Ten Sąd Polubowny jest wyspecjalizowany w tym zakresie, więc takie postępowanie może być bardziej efektywne niż te przeprowadzone przed tradycyjnym Sądem. Arbitrzy rozpatrujący sprawy w tej instytucji posiadają fachową wiedzę i rozumieją specyfikę prawną i faktyczną domen internetowych, czego często sądom powszechnym brakuje. Taki proces jest znacznie szybszy, ale wymaga zgody obu stron.

Jak sprawdzić, kto jest dysponentem domeny?

Co mogę zrobić już teraz? Wejdź na stronę: https://www.dns.pl/whois i sprawdź kto widnieje jako dysponent Twojej domeny. Często będzie to firma, która projektowała twoją stronę. Oznacza to, że to własnie ta firma ma prawo dysponować Twoją domeną. Podejmij działania w celu cesji domeny, to znaczy „przepisania jej na siebie”. Pozwoli to uniknąć wielu problemów w przyszłości, jeżeli jeszcze się one nie pojawiły.

Podsumowanie

Domena internetowa a znak towarowy. Nie jest to tożsame, dlatego podejmij działania, które zabezpieczą Cię na przyszłość. Jeżeli masz już domenę to sprawdź kto jest jej dysponentem. Rozważ rejestracje znaku towarowego, dobrze przeprowadzona procedura oszczędzi Ci problemów w przyszłości.

Pamiętaj, że subskrybenci bloga już niedługo będą mieli dostęp do E-Booka o najczęstszych problemach prawnych przedsiębiorców. Oprócz opisów problemów, przedstawię Ci proste rozwiązania, które pozwolą ich uniknąć.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zapisany, możesz zrobić po kliknięciu w ten link: